Yazı Arşivi (2013)

JANDARMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MÜ?

30 Aralık 2013


Türk Tarihi’nde, Orhun Kitâbelerin de YARGAN, Selçuklular da SURTA, Osmanlı da, Karakullukçu, Cebeci, Topçu, Subaşı, Zaptiye sonra ise JANDARMA olarak tanıdığımız, JANDARMA Genel Komutanlığı’nın kuruluş tarihini 14 Haziran 1839 olarak bildiğimiz, ASKERÎ KUVVET’TEN bahsedeceğiz. Şu yıllın son günlerinde, gerçekten güzel şeyler yazmak varken,

Devamını oku


''ULAN'' ''ŞEREFSİZ'' ''GAVAT'' ve BARZANİ

30 Kasım 2013


Yukarıda ki üç ayrı ifade de bana ait değil. Bunları, ÜLKEMİN maalesef Başbakan’ı, Vali’si ve Kaymakam’ı kullanıyor. Haddi, edebî aşmanın ötesinde varın buna siz bir ad bulun. Ne yaman çelişkidir ki, o ifadeler kullanılırken sözüm ona bir de ‘’barış sürecinden’’ ‘’açılımdan’’ bahsediliyor. Hâlbuki hangi çıkmaza gittiğimiz belli değil. Her şey bitmişçesine bu işin içerisine bir de öğretmenlerimizi katmazlar mı?

Devamını oku


HANGİ CENNET-HANGİ CUMHURİYET?

30 Ekim 2013


John Dewey; ‘’Eğer geçmiş, hakikaten olmuş bitmiş ise, ona karşı alacağımız yalnız bir tavır vardır: Ölüleri kendi hallerine bırakmak. Fakat geçmiş zaman bilgisi, bugünü anlamak için bir anahtardır. Tarih geçmiş ile uğraşır. Geçmiş ise, bugünün tarihidir’’ der.

Devamını oku


AKEPELİ'NİN HAYADAN YOKSUNLUĞU

30 Eylül 2013


Bugün, yazsam bir türlü, yazmasam bin türlü düşüncesiyle istemeyerek biraz kendimle ilgili yazacağım. Bu toplumu akıllarınca adam yerine koymaya uğraştıklarını zannedenlerin, öncelikle adam olmalarına gerek duyulduğu için yazacağım. Adamlığı, adamlığın ne olduğunu bilmeyen, zihin özürlü AKEPE’Lİ milletvekillerinden biri; ‘’Biz engellileri adam yerine koyduk.’’ ‘’Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı.

Devamını oku


BİZ HEYBELİ DE

30 Ağustos 2013


Hep aşka geldiğimizde mırıldandığımız, birlikte coştuğumuz O sultanỉyegảh şarkıdan bahsediyorum. Söyleriz, dinleriz ama yanı başımız da yaşayan eşsiz güzellikte ki HEYBELİ’YE giderek O muhteşem MEHTABI bilmezdik. Bunun adına; bilgisizlik, cahillik, kültürden kopuş, ihmal ne derseniz diyelim bu sıfatların hepsini hak etmişizdir. Bunun yanına, her geçen gün şiiri, müziği dünyalarından uzaklaştıran insanları da eklerseniz, bu pencereden bakarak sanatın nerelere sürüklendiğini de anlamış olursunuz.

Devamını oku


KUNDAKDA Kİ İKTİDAR

30 Temmuz 2013


İnsanlar vardır, hiç büyümezler. Hiç büyümeyen kurumlar olduğu gibi. Büyümemek türlü türlüdür. İyisi, kötüsü, zararlısı, faydalısı vardır. Bunların içerisinde ülkeleri yöneten iktidarlar vardır. Mesela Türkiye’de iktidar da ki AKP gibi diyelim. Bu partinin de, iktidar olarak yaptığı doğru ve yanlışları vardır. Siz doğruları saymaya başlayın, ben de yanlışları sıralamaya başlayacağım. Ancak oyun bozanlık yapmadan ilk önce siz, sonra ben söyleyeceğim..!

Devamını oku


TÜRKMENELİ'NDE TÜRKMEN ÖLMÜŞ DİYELER...TÜRKİYE'DE DUYALAR...!

30 Haziran 2013


Irak/TÜRKMENLERİ/Irak TÜRKLERİ, kendi öz yurtlarında öksüz, yetim, Dışişleri Bakanlığımızca da IRAK’IN SADIK vatandaşları olarak görülmektedirler. Sebebi izah edilmeyen, duyarsızlık, suskunluk yıllarca devam etmektedir. Acaba bu ilgisizliğin bir kaynağı mı var?

Devamını oku


BAŞINA MERTEK DEĞMEK

30 Mayıs 2013


Gençliğimiz de, heveslerimizin, beklentilerimizin, bütün arzularımızın yerine gelmesi, bize sunulması yönünde talep ve ısrarlarımız karşısında bilhassa rahmetli ANNEM, ‘’BAŞINIZA MERTEK DEĞSİN’’ ondan sonra derdi. Biz bunun anlamının, askerlik hizmetini yerine getirmek olduğunu, ancak askerlik çağımız gelince anladık. Gelin görün ki, bir nesil, sorumsuzca, bilgisizce, bir şeylerin ucundan körü körüne tutunarak, kendilerince yaşayıp gidiyorlar.

Devamını oku


ERMENİLER ÖZÜR DİLEYECEK Mİ ?

30 Nisan 2013


Ermeni tehciri veya iskânı, savaş şartları altında isyan etmiş bir halkın başka bir yere zorunlu göç ettirilmesinden başka bir şey değildir. Ermeni meselesinin aslında münakaşa edilecek hiçbir yönü bulunmamakta, 1. Dünya Savaşı’nda Rus ordusına yardım eden, Osmanlı Ordusunu arkadan vuran ve sivil halka karşı planlı olarak katliamlar yapan Ermenilerin başka bölgelere zorunlu olarak göç ettirilmesidir. Bir başka deyişle Ermenilerin topluca isyan etmeleri bu yolla önlenmiştir.

Devamını oku


HASTANIN HALİNDEN NE ANLAR SAĞLAR

27 Mart 2013


Sevgili Kardeşim Cebbar! Uzun süreden sonra, nihayet yazabiliyorum. Sadece bana mı diyecek olursan, bil ki, senin şahsında, can’a da, canana da bir şeyleri anlatmak istiyorum. On yıllı aşkındır ÜLKEM bir gerginlik yaşıyor. Korku dağları aştı derler ya, böyle günler yaşıyoruz. Son günler de çok yakınlarımın çektiği sağlık sorunları da, yine aynı nedenlerle yaşadığım ıstıraplar, toplum olarak yaşadıklarımızın yanın da çok hafif kalıyor.

Devamını oku


26 ŞUBAT 1992 TARİHİ SİZE NEYİ HATIRLATIYOR?

28 Şubat 2013


‘’Tarih Milletlerin hafızasıdır.’’ ‘’Tarihini bilmeyen millet, hafızasını kaybetmiştir.’’ Çok fazlaca acıları deşmeyeceğim. Hafızalarınızı tazelemek için, sadece 1917- 1918 yılın da yaşanmış birkaç acı olayı hatırlatmaya çalışacağım. 7 Kasım 1917 Bolşevik İhtilali yapıldı. 18 Aralık 1917 Erzincan Mütarekesi imzalandı ve Rus kuvvetleri işgal ettikleri bölgelerden çekilmeye başladılar.

Devamını oku


''TÜRK ORDUSUNUN AZERBAYCAN'A YARDIMI''

25 Ocak 2013


Bilmiyorum…! İçinizden kaç kişi KARA OCAK KATLİAMINI hatırlıyor? O acı dolu geceyi, 19 Ocak 1990’ı, 20 Ocak 1990’a bağlayan geceyi soruyorum. Sovyet ordusunun AZERBAYCAN’IN başkenti BAKǙ’YA girerek, gerçekleştirdiği KATLİAM gecesini soruyorum. 143 –YÜZ KIRK ÜÇ- AZERÎ TÜRK kardeşimizin katledildiği geceyi soruyorum. Kaç kişi hatırlıyorsunuz?

Devamını oku


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön