Yazı Arşivi (2021)

Mr. Amtrak Joe

31 Aralık 2021


Karmaşık ve bir devlet başkanına yakışmayacağını düşündüğüm özel hayatınıza bundan sonra devam etmeyeceğim. Buraya kadar hatalı, yanlış bilgilendirmem, mesnetsiz sorularım var ise lütfen beni uyararak düzeltiniz ve mutlaka cevap veriniz. Sonra çok üzülüyorum!

Devamını oku


Mr. Joe Biden,

13 Ağustos 2021


Mr, Amtrak Joe;       I will share the rest of your private life in my next article. If I have been wrong or misinformed so far, please correct me by warning me.       In your healthy life, I wish your success to be in the right line for both worlds.

Devamını oku


     HİLAFET-FETVA- BORÇ-FAİZ

09 Ağustos 2021


Şimdi, başımızı ellerimizin arasına alarak, HİLAFETİ, FETVAYI, BORÇLARI, HARAM OLAN FAİZİ, haraç-mezat satılan CUMHURİYET DEĞERLERİNİ, (Örnek; Erzurum-Erzincan Şeker Fabrikaları) Hukuk Devletini, Sosyal Adaleti, Laikliği, T.C. Anayasası’na aykırılıkları vd. lerini YANAN ORMANLAR GİBİ, YANMAKTA OLAN CİĞERLERİMİZLE birlikte düşünelim… Sakın ciğerle de düşünülür mü demeyin! Artık AKIL yetmiyor…

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (X/II)

30 Nisan 2021


1618, Ermeniler hakkındaki kayıtlar, Virginia’daki JAMESTOWN Kolonisine getirilen “Ermeni Martin’le” başlatılmaktadır. Sonraki on yıllarda ipek böceği yetiştiriciliğini denemek üzere başka Ermeniler de Amerika’ya davet edilmiştir.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (X/I)

20 Nisan 2021


“Benim bir düşüm var: Günün birinde, Georgia’nın kızıl tepelerinde, eski kölelerin oğullarıyla eski köle sahiplerinin oğulları kardeşlik masasında birarada oturabilecekler.” Martin Luther King, Jr.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (X)

15 Nisan 2021


A.B.D. bombardımanı kararlı bir Japon direnciyle ve havadan gelen Kamikaze intihar saldırılarıyla karşılaştı. A.B.D. birlikleri Mart ortasında adayı ele geçirdiklerinde yaklaşık 6.000 deniz piyadesi ve Japon askerlerinin de hemen hemen tümü ölmüştü. A.B.D. Japon gemilerine ve hava alanlarına karşı yoğun hava saldırıları başlattı. A.B.D. 20. Hava Filosu, ana Japon adalarını Mayıs’tan Ağustos’a kadar dalgalar halinde bombaladı. 

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/IX)

05 Nisan 2021


Fitzgerald,  Birinci Dünya Savaşı’nda dökülen kanlar karşısında şok geçiren, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki maddecilik ve ruhsal boşluk olarak algıladıkları gelişmelerden tatminsizlik duyan ve  “Kayıp Kuşak” adı verilen küçük fakat etkili bir yazarlar ve düşünürler hareketinin bir parçasıydı. Aralarından pek çoğu, en ünlü üyeleri Ernest Hemingway’ın yaptığı gibi Avrupa’ya gittiler ve Paris’te bir göçmen (emigré) olarak yaşadılar.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/VIII)

31 Mart 2021


A.B.D.nin 3 Haziran 1915 de Osmanlı İmparatorluğuna Muhtıra vererek, Ermeni ve Hıristiyan katliamlarını durdurmasını istemesi ve Büyük Elçi Rüstem Bey’in Amerikayı terk etmesi. Bu muhtıraya karşı Osmanlı İmparatorluğu’nun sert bir karşılık vererek müttefik devletlerin Ermeni ve Hristiyanların hamiliğine soyunmalarını kabul etmediği, Katliam yapıldığının yalan olduğunu açıklaması.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/VII)

25 Mart 2021


Buna karşılık, ülkeye önceden görülmemiş sayılarda -  1880 ile 1910 yılları arasında 18 milyon - gelen ve çalışmaya hevesli yeni göçmenler yüzünden kalitesiz işçi birikimi sürekli yükseliyordu.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/VI)

20 Mart 2021


Söz konusu baskılara karşılık Türkiye’nin karakteristik siyasî tavrının ise, kendisine isnat edilen suçlamaları reddetmekle birlikte, konu, tekrar herhangi bir şekilde yeniden gündeme gelinceye kadar, sorun ile ilgili çalışmalarını rafa kaldırması ve Ermeni iddiaları ile ilgili suçlamayı yapan ülkeyle ilişkilerini de koparmama/devam ettirme şeklinde seyrettiği görülmüştür.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/V)

15 Mart 2021


Amerika Birleşik Devletleri 1890’dan, Kongre’nin çok sıkı kısıtlamalar getirdiği 1921 yılına kadar,  yaklaşık 19 milyon göçmen kabul etti. Bu göçmenlerin çoğunluğu,  İtalya, Rusya, Polonya, Yunanistan ve Balkanlar’dan geliyordu. Avrupalı olmayan kişiler de, Japonya’dan doğuya, Kanada’dan güneye ve Meksika’dan kuzeye göç ettiler.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/IV))

05 Mart 2021


Lincoln, Ford’s Tiyatrosu’nun karşısındaki bir evin alt katındaki yatak odasında 15 Nisan sabahı öldü. 

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/II)

28 Şubat 2021


   İşte 1.540.000 Ermeni nüfusunu barındıran, Ermeni DİASPORASINI maşa olarak kullanarak, Ermenistan ve de Ermenilere maddi ve manevi her türlü desteği veren devlet… İşte Amerika Birleşik Devletleri ...

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASININ ŞAKLABANLIKLARI (IX/III)

28 Şubat 2021


1790 - Ermenilerin, Anadolu'dan Amerika'ya gitmeye başlamaları.

Devamını oku


ERMENİ DİASPORASI ve ŞAKLABANLIKLARI (IX/I)

31 Ocak 2021


Bunları sizlere aktarırken, asıl üzerinde önemle durulması, düşünülmesi gereken hususun, iki rakip hatta düşman egemen gücün (ABD-RUSYA) Ermeniler-Ermenistan üzerinde her yönde etkinliklerini sürdürürken, hiçbir çatışmaya girmemelerinin manidarlığına cevap arayacağım…

Devamını oku


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön